| 24 خرداد 1400
En | 
تصویب کلیات طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی شهر لار در کمیسیون ماده ٥

 تصویب کلیات طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی شهر لار در کمیسیون ماده ٥

با توجه به اهمیت طرح تفصیلی بافت تاریخی لار ، سلمان مهرابی مدیریت معماری و شهرسازی این اداره کل ،  به تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته پرداخت. 
ﺳﻪشنبه، 18 شهریور 1399 | امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان ، با توجه به اهمیت طرح تفصیلی بافت تاریخی لار ، سلمان مهرابی مدیریت معماری و شهرسازی این اداره کل ،  به تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته پرداخت. 
  
مهرابی با بیان اینکه : قرارداد تهیه این طرح در سال ٩٥ با معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز منعقد گردید و تا کنون ١٥ جلسه رسمی بررسی طرح در قالب کمیته فنی، کمیسیون ماده ٥، جلسات راهبری و مشورتی برگزار شده است ، افزود : قریب به ١/٣ این جلسات در تهران و در قالب کمیته فنی ٣ شورایعالی شهرسازی و معماری ( کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش ) بوده و ذكر اين نكنه ضروري است كه تصویب نهایی از اختیارات شورای عالی شهرسازی و معماری است که پس از آن به استانداری جهت ابلاغ به شهرداری ارسال می شود.

وی ادامه داد : شهر لار جزء ١٦٨ شهر دارای بافت تاریخی مصوب است. محدوده شهر لار طبق طرح جامع حدود ٢١٠٠ هکتار است و بر اساس نقشه تصویب و ارائه شده از جانب میراث فرهنگی فارس در سال ٨٨ بافت تاریخی لار ١٢٢ هکتار مساحت دارد و مطالعات طرح تفصیلی ویژه بافت نیز بر روی این قسمت صورت پذیرفته است. 

مدیریت معماری و شهرسازى اداره کل راه و شهرسازی لارستان با اشاره به اینکه : این طرح با تاکید بر مناسب سازی ویژه معلولین تهیه شده که از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است ، گفت : از نقاط قوت این طرح، بررسی همه جانبه وضع موجود، مطالعات دقیق و مفصل و ارائه پیشنهاداتی مبتني بر واقعیت با اخذ نظر از ذینفعان، شهروندان، مدیران شهری، متخصصین و صاحب نظران است و مطالعات طرح مذکور در قالب ٨ فصل و در  نزدیک به ٢٠٠٠ صفحه تدوین گردیده است.

 وی تصریح کرد : از جوانب مورد تاکید در تدوین این طرح توجه ویژه به جلب و جذب مشارکت شهروندان و سرمایه گذاران بوده که بتوان از این پتانسیل های ویژه لار در بخش گردشگری و توسعه شهری و سرمایه گذاری های مرتبط بهره برد که به طور مثال می توان به امكان ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوم گردی و سنتی و سفره خانه سنتی اشاره کرد.

 

 

مهرابی اظهار داشت : با توجه به سابقه تاریخی این بافت و وجود عناصر ارزشمندی چون بازار قیصریه در این محدوده از دیرباز فعالیت های بازرگانی و تجاری رونق داشته و ادامه دارد و در حال حاضر نیز بیشترین درخواست تغییر کاربری ارجاعی به کمیسیون ماده ٥ در این محدوده، تقاضای تبدیل انواع کاربری ها به تجاری است. همچنین تقویت کاربری گردشگری مورد تاکید بوده است به همین منظور با وجود شرایط ویژه بافت تاریخی شهر لار به نظر می رسد پیگیری جهت تاسیس شهرداری ویژه بافت، یکی از ضروریات باشد، هر چند در حال حاضر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی لار نیز ( پس از مدتی وقفه ) در این بافت فعالیت دارد.

تصاویر
  • تصویب کلیات طرح تفصیلی ویژه بافت تاریخی شهر لار در کمیسیون ماده ٥
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

برچسب ها